prolink

sobota, 15 października 2011

Padwa pólnocy - Zamość

Zamość, nazywany Padwą Północy, położony na południowo-wschodnim skraju Wyżyny Lubelskiej, arcydzieło renesansowej architektury, był niegdyś mozaiką narodowościową i wyznaniową. Dzisiaj panuje w nim spokój i szczególna atmosfera. W 1992 r. Zamość został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. W sąsiedztwie leży Roztocze – kraina dziewiczej przyrody, zielonych wzgórz, nieskażonych lasów i rzek oraz miejsc, gdzie zegarki zwalniają bieg, a ślady dawnej świetności urzekają przybyszów.

W Zamościu warto przejść się po Rynku Wielkim i popatrzeć na harmonijne renesansowe kamienice, zrobić sobie zdjęcie na paradnych schodach ratusza, zwiedzić katedrę, wspiąć się na szczyt dzwonnicy i zobaczyć wspaniałą panoramę miasta, posłuchać szumu wodospadów na Szlaku Szumów w Suścu, a także odwiedzić Krasnobród, Szczebrzeszyn i Zwierzyniec, w którym mieszkała Marysieńka

przykładowe szlaki jednodniowe które można połączyć w 2 dni :)
Zamość (Rynek Wielki, ratusz, kamienice, Muzeum Zamojskie, kościół Franciszkanów, Stara Brama Lwowska, bastion, dawna dzielnica żydowska – bożnica i mykwa, park, Stara Brama Lubelska, katedra, Muzeum Sakralne Katedry Zamojskiej, Arsenał)

Tomaszów Lubelski (kościół modrzewiowy) > Susiec (Szlak Szumów) > Krasnobród (klasztor i kościół Dominikanów, Kaplica na Wodzie) > Zwierzyniec (kościół św. Jana Nepomucena, budynki zarządu Ordynacji) > Szczebrzeszyn (kościół św. Mikołaja, kirkut, pomnik chrząszcza)

za t o gratis dorzucę 2 dobre jadłodajnie :)
Tuligłowy k. Krasnegostawu ->Karczma U Fela i Café Wiatrak,
Zamość -> Arkadia,